МИНИСТЪР КУНЕВА: БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ ПЛАНА „ЮНКЕР“ С ПРОЕКТИ В ОБРАЗОВАНИЕТО

МИНИСТЪР КУНЕВА: БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ ПЛАНА „ЮНКЕР“ С ПРОЕКТИ В ОБРАЗОВАНИЕТО

България трябва да се възползва от всички инструменти за развитие на образованието, включително и през проекти по Европейския фонд за стратегически инвестиции, наричан още Плана „Юнкер“. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на конференцията „Насърчаване на инвестициите в образование чрез инструментите и фондовете на Европейския съюз: Възможности за България и Румъния“, организирана от Европейската комисия и с участието на еврокомисаря по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич.

Кунева коментира, че макар в началото планът да е дал надежди, че ще се реализират проекти в множество сектори, днес, година и половина по-късно, е ясно, че основните проекти са за енергетика, урбанизация, инфраструктура, достъп до интернет, здравеопазване и изследвания, но както в България, така и в цяла Европа няма нито един проект, свързан с образование, например с професионалното или ученето през целия живот.

По думите й това е изпусната възможност, която сега Европа трябва да навакса спешно. Как иначе ще се изпълнят идеите за индустриализацията на Европа, като най-конкурентната икономика, базирана на знанието, и как ще се задържат младите таланти и работливите хора в България, в Румъния и Европа, попита риторично тя.

Кунева призова бизнеса да се включи активно в изготвянето на проекти, както и да търси възможности за регионално и трансгранично сътрудничество. По думите й всеки лев инвестиция в образование после има многократна възвращаемост.
Най-важният политически път в Европа е „кооперирай, прави сътрудничество“, защото поне за десетилетие това ще е мотото за ЕС, каза Меглена Кунева и отбеляза, че това може да се направи през знанието. Надявам се да можем да направим съвместни проекти с Румъния, Гърция и с други страни от региона, посочи вицепремиерът.

Споделете

GoTop