НОВАТА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЩЕ ДАДЕ ТЛАСЪК НА БЪЛГАРСКИТЕ НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ В КЛЮЧОВИ НАПРАВЛЕНИЯ

НОВАТА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЩЕ ДАДЕ ТЛАСЪК НА БЪЛГАРСКИТЕ НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ В КЛЮЧОВИ НАПРАВЛЕНИЯ

„Това, което си поставяме за цел за новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, е да обвържем много ясно политиката, реализирана в сферата на научните изследвания, образованието и предучилищното възпитание с целия спектър от инструменти и мерки, които се реализират от Министерството на образованието и науката“. Това заяви заместник-министър Иван Кръстев на кръгла маса, организирана от Съвета по иновации при Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Темата на форума бе свързана с финансиране на иновациите и научните изследвания в научно-образователните институции чрез оперативните програми „Иновации и конкурентоспособност“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“.

В презентацията си заместник-министър Кръстев разясни, че в новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ са обхванати три от основните тематични цели, заложени в Споразумението за партньорство. Приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ ще бъде финансирана изцяло от Европейския фонд за регионално развитие. Приоритетна ос 2 „Образование и учене през целия живот“ и Приоритетна ос 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване“ ще бъдат финансирани от Европейския социален фонд. „В рамките на първата ос ще финансираме изграждането на центрове за върхови постижения в науката и на центрове за компетентности“, поясни г-н Кръстев. „Идеята е основно научната инфраструктура да бъде финансирана от оперативната програма и да даде по-голям тласък и по-добра възможност български научни колективи и организации да участват при реализацията на отделните схеми по Програма „Хоризонт 2020“. Като съпоставимост, ако бюджетът на тази приоритетна ос от оперативната програма е 555 млн. лв. с националното съфинансиране, общият бюджет на програмата „Хоризонт 2020“ е 80 млрд. евро. Идеята е да се даде тласък на българските научни организации в ключови направления и да ги направи по-конкурентоспособни в европейски и в глобален план“, подчерта в презентацията си заместник-министър Кръстев.

Кръглата маса бе открита от Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. С презентации участваха представители на партниращи на бизнеса държавни ведомства по оперативни програми, свързани със стимулирането на иновациите и конкурентоспособността на българските предприемачи. В края на форума се проведе дискусия.

Споделете

GoTop